Styczeń, a za oknem +6 stopni… Słabo jak na zimę, niestety podobne temperatury panują w całej Polsce. W górach trochę lepiej, ale szału nie ma. Najbliższe nam Słowacja i Czechy – podobnie, no może poza Wysokimi Tatrami. A na deskę chce się jechać. Chciałoby się puchu! Trzeba coś wybrać, ale im więcej możliwości tym trudniej. Na szczęście praktycznie wszędzie są kamery, więc można najpierw obczaić jaki panuje warun.
Kierunków wyjazdu jest naprawdę sporo, my polecamy skupić się na Austrii, Włoszech i Francji. Owszem jest jeszcze Hiszpania, Andora, Szwajcaria… i wiele, wiele innych, ale niestety koszty dojazdu i ceny na miejscu porażają.
Jak wybrać miejscówkę? Czym się kierować? Każdy ma inne priorytety – wiadomo, ale łączy nas jedno pragnienie, którym jest gwarancja śniegu. Ten punkt spełniają na pewno lodowce, których w Alpach jest jeszcze dosyć dużo. W tej części skupimy się na lodowcach austriackich. Zazwyczaj kupując karnet na lodowiec, lub za małą opłatą dodatkową możemy korzystać także z okolicznych terenów narciarskich. Tak jest np w Zell am See – Kaprun, gdzie w cenie skipassa możemy także jeździć na stokach Schmitten w pobliskim Zell am See lub na Maiskoglu. Warto mieć w zanadrzu taką alternatywę, ze względu na panujące czasem iście lodowcowe warunki na lodowcach, lub odwrotnie – możemy się nastawić na jazdę w okolicy, a gdy warun nam nie podpasuje to zawsze mamy lodowiec.

Hintertux, Tyrol – chyba najbardziej popularny alpejski lodowiec. Trasy głównie czerwone, snowpark, 52 km tras, koszt skipassa na 6 dni 260 E. Noclegów najlepiej szukajcie w miejscowości Tux i Hintertux, lub nieco dalej Mayrhofen, gdzie także można pojeździć. http://www.hintertuxergletscher.at

Hintertux
Hintertux

Stubai, Tyrol – podobno największy ośrodek lodowcowy w Austrii, wszystkie rodzaje tras, wiekszość niebieskich i czerwonych, snowpark, 70 km tras. Noclegów szukajcie w miejscowościach Neustift, Fulpmes, lub dalej Telfes i Mieders. Skipass na lodowiec 6 dni 203 E lub Stubai Super Skipass ważny także na pozostałe tereny w okolicy oraz basen 228 E. Naszym zdaniem Stubai posiada najlepszy stosunek jakości do ceny.
www.stubaier-gletscher.com

Kitzsteinhorn, Kraj Salzburski – nasz ulubiony, 41 km tras, głównie trasy czerwone i niebieskie, snowparki. Noclegi najlepiej rezerwować w samym Kaprun lub dalej w Zell am See, tańszą alternatywą jest Bruck am der Grossglockenerstrasse i Fush am der Grossglockenerstrasse. Skipass obowiązuje zarówno no stoki w Zell am See, Maiskogel oraz sam lodowiec, cena skipassa na 6 dni 232 E. www.kitzsteinhorn.at

Kitzsteinhorn
Kitzsteinhorn

Sölden, Tyrol – ośrodek z dwoma lodowcami. Twierdzą, że mają aż 145 km tras, głównie czerwonych i niebieskich, ale są tez czarne, jest też snowpark. Najwygodniej będzie Wam znaleźć nocleg w samym Sölden. Skipass 6 dni 253,5 E
www.soelden.com

Dachstein, Styria – mały, ale z kultowym już snowparkiem. Zaledwie 4 km tras, z czego połowa to niebieskie. Skipass na 6 dni kosztuje 234 E. Idealna miejscówka dla zdecydowanych na spędzenie czasu w parku.
derdachstein.at

Kaunertal, Tyrol – najmłodszy z tyrolskich lodowców, 32 km tras, głównie niebieskich, snowpark. Skipass na 6 dni to koszt 183 E kaunertaler-gletscher.at

Pitztal, Tyrol – najwyżej położony tyrolski lodowiec, 41 km tras, głównie czerwonych, snowpark skipass na 6 dni to koszt 214 E. Bliskie miejscowości gdzie można szukać noclegów to: Sankt Leonhard, Jerzens, Wens.
www.pitztaler-gletscher.at

Moeltaller, Kraj Salzburski – jeden z mniejszych ośrodków lodowcowych w Austrii, tylko 16 km tras, głównie czerwonych i niebieskich, snowpark, cena 6 dniowego skipassa 220 E. www.gletscher.co.at

Teraz tylko wystarczy wybrać, gdzie chcemy jechać. Dla niezdecydowanych istnieje możliwość zakupu skipassa „White5”, który obowiązuje na wszystkich wyciągach Lodowca Kaunertal, Lodowca Pitztal, Lodowca Stubai i Hintertux oraz w obu ośrodkach narciarskich Sölden. Karnet „White 5” umożliwia korzystanie przez 10 dni w terminie od 1 października do 15 maja 2015, kosztuje 358 E. Karnet nie musi zostać wykorzystany jednorazowo.

Na lodowiec można jechać praktycznie o każdej porze, z wyjątkiem przerw serwisowych, które są zaplanowane zazwyczaj na czerwiec, choć niekoniecznie. Warto zauważyć, że tak naprawdę latem, stoki lodowców czynne są zazwyczaj tylko do godz. 13, a ilość tras jest drastycznie ograniczona, dlatego na lodowic najlepiej wybrać się wiosną, nawet późną. Polecamy szczególnie trzy pierwsze ośrodki: Hintertux, Stubai i Kitzsteinhorn, oferują nam najwięcej możliwości. Na większości powyższych stron można skorzystać z wyszukiwarek i zarezerwować interesujący nas nocleg. Jeśli chodzi o tyrolskie lodowce, warto zajrzeć na stronę tyrol.pl, która oferuje rozbudowaną wyszukiwarkę.

Warto zaznaczyć, że rezerwacja noclegów bezpośrednio poprzez strony ośrodków najczęściej wymaga wpłacenie zaliczki lub całej kwoty na zagraniczne konto w Euro. Jeśli nie macie konta walutowego, to zależnie od banku za taką operację zapłacicie średnio kilkadziesiąt złotych prowizji. Alternatywą dla tego rozwiązania jest skorzystanie z popularnych wyszukiwarek noclegów, np booking.com, gdzie prawie zawsze można zapłacić kartą, co jest dla jednych plusem, a dla innych minusem.

Jest i trzecie rozwiązanie najbardziej kompleksowe. Nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem możliwości tego serwisu. Wyszukiwarka na stronie www.snowtrex.pl pozwala wyjątkowo zawęzić kryteria wyszukiwania, np tylko do samych lodowców, nie określając wcześniej ani kraju, ani regionu. To, że możemy określić takie parametry noclegu jak odległość od stoku, wyżywienie, basen, internet i tym podobne jest oczywiste, ale określenie dodatkowych opcji typowo zimowych jest ciekawostką np: wifi na stoku, apreski, nocne jazdy, snowparki czy freeride.
Zrzut ekranu 2015-01-11 o 21.34.00
Warto zaznaczyć, że ceny które „wypluje” nam snowtrexowa wyszukiwarka zawierają już koszt skipassa i ubezpieczenie. Co więcej, możemy także dodać opcję wypożyczenia sprzętu lub kursu z instruktorem, na różnych poziomach zaawansowania. Tym sposobem możemy naprawdę dokładnie i szybko porównać interesujące nas oferty. Co istotne na snowtrex znajdziemy też mapki tras, generalnie mamy wszystko w jednym miejscu, a cena… nie zabija 🙂
Świetnym rozwiązaniem jest boczne menu obok już wybranej oferty, na którym mozemy dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o regionie, mapki tras, pogoda itp.
snowtrex
BTW Mają świetne oferty w Lex Deux Alpes, ale… o tym następnym razem, gdy będzie o pozostałych lodowcach 🙂

Previous post

The Crash Reel - premiera 13 stycznia

Next post

Stubai - Max Parrot

The Author

Justyna

Justyna