Wakacje się skończyły, rok szkolny niedawno się rozpoczął, rok akademicki się zbliża a zawodnicy Alpine Snowboard Team już w maju rozpoczęli przygotowania do sezonu zimowego. W Polsce zima rozpoczyna się końcem grudnia i wtedy to dopiero na trasach narciarskich są odpowiednie warunki do trenowania alpejscy snowboardziści wyjazdy na śnieg rozpoczynają już październiku. Zanim jednak zaczną trenować na śniegu trzeba zbudować odpowiednią formę .

Członkami Teamu są: Andrzej Gąsienica-Daniel, Tomasz Kowalczyk, Karolina Sztokfisz, Oskar Kwiatkowski, Weronika Biela i Natalia Ficek.

Głównym zadaniem było przygotowanie kondycji oraz siły i dynamiki, które są podstawą zawodowego trenowania snowboardu alpejskiego. Dopiero potem możemy myśleć o doskonaleniu techniki jazdy na desce” wyjaśnia Andrzej Gąsienica-Daniel- współzałożyciel teamu.

fot. Michał Sitarz /snowplanet.pl
fot. Michał Sitarz /snowplanet.pl

Alpine Snowboard Team to grupa zawodników trenujących alpejski snowboard, ich dyscyplinami są slalom równoległy oraz slalom gigant równoległy. „Trenujemy cały rok i robimy to najlepiej jak potrafimy. Startujemy w zawodach rangi krajowej oraz międzynarodowej przede wszystkim Pucharze Europy i  Świata. Kilkoro z nas walczy o udział na Igrzyskach Olimpijskich Soczi 2014. Wspólnie tworzymy Alpine Snowboard Team gdzie jako team razem dbamy o własny rozwój i promocję naszej dyscypliny” dodaje Tomasz Kowalczyk- współzałożyciel AST.

Okres od maja do końca lipca to cykl przygotowań kondycyjnych, budujących wytrzymałość, polegał głównie na długich treningach początkowo o niskiej intensywności, stopniowo ją zwiększając czyli np. treningi rowerowe 40 – 120 km, marszobiegi po Tatrach i Pieninach, bieżnia, stadion, pływalnia.

fot. Michał Sitarz /snowplanet.pl
fot. Michał Sitarz /snowplanet.pl

Dobrym sprawdzianem dla chłopaków był udział w 18 Rajdzie wokół Tatr, trasę liczącą 210 km, sportowcy pokonali w 7 godzin 45 minut, oczywiście zdając sprawdzian na 5+.

Następnie przyszedł czas na treningi koordynacyjne i ćwiczenia równoważne typu slackline- chodzenie po naprężonej taśmie, szerokości ok. 4 cm, rozmieszonej na wysokości 1 metra oraz treningi na piłkach, żonglowanie, drabinki sprawnościowe i slalomy biegane. Ostatnim etapem trwającym do najbliższych zawodów są treningi siłowo szybkościowe, mające na celu poprawę dynamiki, skoczności i siły maksymalnej.

Oprócz treningów letnich zawodnicy znaleźli również czas na wakacje, pracę i pozyskiwanie sponsorów. Dodajmy że większość zawodników pokrywa przygotowania do sezonu jak i starty w zawodach z własnych środków oraz indywidualnych sponsorów, najczęściej rodzin.

fot. Michał Sitarz /snowplanet.pl
fot. Michał Sitarz /snowplanet.pl

Już za kilka dni zawodnicy rozpoczną pierwsze zgrupowanie na śniegu w Austrii.

Zawodnikom życzymy powodzenia oraz wytrwałości, a Karolinie Sztokfisz, Weronice Bieli i Andrzejowi Gąsienica-Daniel zdobycia kwalifikacji Olimpijskiej o którą powalczą już w grudniu.

Po więcej informacji o zawodnikach Alpine Snowboard Team zapraszamy na stronę www.astpoland.com oraz Facebooka

Previous post

Alpha Omega - trailer #2

Next post

32 Spot Check – Mt. Hood - Lato 2013

The Author

Michal

Michal