Tam, gdzie Lucy Walker, reżyser dokumentu o rywalizacji amerykańskich gwiazd snowboardu Kevina Pearce’a i Shauna White’a powinna wyłączyć kamerę, nie zatrzymuje jej. Spogląda na sport ekstremalny nie z perspektywy trików, medali i olimpijskiego złota ale przez soczewkę urazów kręgosłupa, śpiączki i wielokrotnych, otwartych złamań. Przysłuchuje się rodzinnym debatom na temat powrotu do sportu tych, którzy balansują na krawędzi życia i śmierci, widzi jak niewiele potrzeba, by z treningu przed kolejnymi zawodami wrócić na pokładzie helikoptera. Snowboard w wydaniu hardcore’owego half pipe’u jest – co pokazuje Walker – narkotykiem, z biegiem lat oferującym coraz silniejsze doznania zarówno przed i za kulisami.

crashreel1

Kevin Pearce – Amerykański snowboardzista, urodzony w 1987 roku. Pasmo zawodowych sukcesów rozpoczął w 2007 roku, wygrywając The Arctic Challange. Jako pierwszy sportowiec w ciągu jednego dnia zdobył trzy medale w zawodach Winter X Games. Jego błyskotliwą karierę przerwał nagle tragiczny wypadek. “Crash Reel” zaczyna się tam, gdzie kończą się transmisje z zawodów. Lucy Walker z wyczuciem przedstawia Kevina z perspektywy codzienności, walki o powrót do zdrowia i do snowboardu. Historia Kevina nie byłaby opowiedziana w sposób kompletny, gdyby Walker nie uwzględniła w niej tego, co zdaje się być najważniejsze – zaangażowania przyjaciół, bezwarunkowej miłości i wsparcia rodziny, dzięki którym Kevin wraca do zdrowia.

crashreel3

crashreel5

Filmy Lucy Walker zdobyły przeszło pięćdziesiąt nagród filmowych, reżyserka była także dwukrotnie nominowana do Oscara. W 2010 roku za “Waste Land” oraz rok później za “The Tsunami And The Cherry Blossom”. W 2013 roku jej kolejny film, “Crash Reel” znalazł się na Oscarowej short-liście w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego.

crashreel4

PRASA O FILMIE

Jeśli myślicie, że najlepsze filmy o snowboardzie robi Jeremy Jones, to znaczy, że nie widzieliście jeszcze co potrafi dwukrotnie nominowana do Oscara Lucy Walker, reżyser “Crash reel”.
ESPN X-GAMES

Na przemian przyśpiesza tętno i zmusza do kontemplacji. Lucy Walker dokonała spektakularnego wyczynu.
VARIETY

Wstrząsający i przekonujący. Zobaczcie koniecznie.
THE HOLLYWOOD REPORTER

Dokument Lucy Walker złamie wam serca. Ale jest także budujący, celebrujący życie i inspirujący…
FILM THREAT

[youtube id=”iGAW7kK-MHI” width=”600″ height=”350″]

Premiera filmu odbędzie się 13 stycznia o godz. 19.00 w 16 kinach w Polsce: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Koszalin, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań 51, Radom, Rybnik, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady, Zabrze.

Plakat Crash Reel

Previous post

Basia Sekudewicz - Happy New Year! Keep ya all ripping!

Next post

Gdzie na deskę? Austriackie lodowce

The Author

Justyna

Justyna