Pierwszy dzień OSCYP Snowboard Contest został zakończony. Po dlugiej debacie sędziowskiej, poznaliśmy zwycięzcę konkursu głównego – został nim reprezentant Zakopanego, Tomek Wolak. Drugie miejsce zajął Mateusz Zielonka, tuż przed Nikodemem Franczakiem. 1 lutego, na stoku Kotelnica w Białce Tatrzańskiej rozegrany został także NIXON Best Trick, oraz specjalny konkurs dla kobiet – Femi Best Trick. Wsród mężczyzn dominował Marek Rauba, a najlepszą snowboardzistką została Kasia Chowaniec. Jutro kolejny dzień oscypowych emocji!

OSCYP Snowboard Contest 2014 - Z wyciÄ9

OSCYP Snowboard Contest to cykliczne zawody, których niepowtarzalność polega na kreatywnym podejściu do każdej edycji. Co roku zmieniana jest główna przeszkoda, dzięki czemu obserwatorzy serii mają szansę na zobaczenie wielu oblicz śnieżnego freestylu. Burton Snowboards Polska i 360mag, od wielu lat zajmują się rozwojem polskiej sceny snowboardowej, dlatego przez organizację OSCYPa doskonale odpowiadają na bieżące potrzeby zawodników i publiczności. Tegoroczna przeszkoda przygotowana przez Park Pirates i firmę Techramps, połączyła dwie popularne dyscypliny w świecie snowboardu – Slopestyle i Halfpipe. W żadnym innym konkursie organizowanym na polskich stokach, nie powstała podobna figura. Z tego powodu w Białce Tatrzańskiej pojawili się: Wojtek Pająk, Maciek Przężak, Marcin Kordek, Tomek Wolak, Bartek Rusin, Radek Cząstkiewicz, Nikodem Franczak, Mateusz Zielonka i wielu innych czołowych zawodników.

fot. Marek Ogień
fot. Marek Ogień

Dzisiejsza rywalizacja rozpoczęła się od porannej sesji treningowej. Pierwsze przezjazdy wyłoniły kilku faworytów. Bezbłędny w swoich przejazdach był Tomek Wolak, który starał się wykorzystać wszystkie przeszkody, a także znany z jibbingu Mateusz Zielonka. Dobrą formą wykazali się także reprezentanci Krakowa, Maciek Długosz i Nikodem Franczak. Zanim rozpoczęła się główna rywalizacja OSCYP Snowboard Contest 2014, w snowparku zorganizowany został NIXON Best Trick. Autorem najlepszej ewolucji został, Marek Rauba. Pochodzący z Mazur snowboardzista wykonał Hardside 450 stając się bezdyskusyjnym zdobywcą zegarka Nixon, wykonanego specjalnie na szóstą edycję OSCYP Snowboard Contest. Zanim jednak Marek przyjął swoją nagrodę, na stoku Kotelnica rozegrany został konkurs główny. W finale zobaczyliśmy wiele imponujących trików, jednak ocenie poddawane były przede wszystkim czystość przejazdów i umiejętność wykorzystania wszystkich przeszkód. Po zakończeniu finałowej sesji, sędziowie udali się na naradę, która trwała najdłużej w historii zawodów. W międzyczasie odbył się kobiecy Best Trick organizowany przez Femi Pleasure.

fot.-Łukasz-Hospod
fot.-Łukasz-Hospod

Godzinę później ogłoszone zostały pełne wyniki wszystkich rywalizacji. Trzecią pozycję zajął Nikodem Franczak, który musiał ustąpić miejsca pochodzącemu z Wrocławia Mateuszowi Zielonce. Zwycięzcą szóstej edycji OSCYP Snowboard Contest bezdyskusyjnie został Tomek Wolak. „Jego triki były wysokie i bezbłędne. Podjęliśmy jednogłośną decyzję o jego zwycięstwie” powiedział Jurek Golaszewski, członek składu sędziowski. Tegoroczną edycję OSCYP Snowboard Contest, obok Jakuba Honcza, Mateusza Wiatrowskiego i Jerzego Golaszewskiego, oceniał Kuba Dytkowski. Triumfator z poprzednich dwóch edycji zawodów nie był w stanie wystąpić z powodu kontuzji. Wśród dziewczyn najlepsza na butterboxie była znana z lokalnego snowparku Katarzyna Chowaniec. Na tej samej preszkodzie, dzięki trenerom z Kayo Travel, wielu młodych snowboardzistów miało dzisiaj swoją pierwszą styczność z freestylem. Dzięki swoim pewnym przejazdom, Kasia zdobyła limitowaną edycję deski Femi Pleasure.

fot.-Rafał Wielgus
fot.-Rafał Wielgus

Tak zakończył się pierwszy dzień snowboardowej walki w Białce Tatrzańskiej. Przed nami atrakcje drugiego dnia, a wśród nich między innymi konkursy dla fotografów i filmowców organizowane przez Burton Snowboards i producenta sprzętu filmowego GoPro. Niedziela będzie także okazją dla amatorów do pojeżdżenia na konkursowej przeszkodzie. Po raz pierwszy w historii zawodów oscypowa figura zostanie udostępniona szerszemu gronu miłośników snowboardu.

fot. Marek-Ogień
fot. Marek-Ogień
Previous post

Siostry Rusin w Kolorado - video

Next post

32 Spot Check - Bear Mountain 2014

The Author

Michal

Michal